Syrop glukozowo-fruktozowy

2011-09-20 08:48:27, komentarzy: 0

Syrop glukozowo-fruktozowy składa się prawie w połowie z czystej fruktozy. Surowiec ten jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym od ok. 30 lat – a wtedy właśnie mieszkańcy Zachodu zaczęli tyć na potęgę. Swoje szerokie zastosowanie zyskał ponieważ jest to bezbarwna ciecz, która nie ulega krystalizacji. Dlatego z powodzeniem można nim dosładzać wiele produktów.

 

W jakich produktach można go najczęściej znaleźć: napoje, soki, serki, jogurty, lody, desery, batony.

 

Niestety najnowsze badania naukowe wskazują, że nie jest on obojętny dla naszego organizmu. Regularnie spożywany powoduje zwiększenie apetytu, a przez to wywołuje ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 oraz insulinooporności. Co bardziej zaskakujące podwyższa on poziom cholesterolu LDL (tzw. złego) i trójglicerydów.

 

Dlaczego produkt pochodzenia roślinnego (kukurydza) tak bardzo negatywnie oddziałuje?

 

Dowiedli tego naukowcy z University of Cincinnati, którzy postanowili sprawdzić, jak słodzone napoje wpływają na laboratoryjne myszy. Część z nich oprócz normalnego jedzenia dostawała do picia wodę, druga grupa – wodę z fruktozą, zaś u trzeciej grupy rolę słodzika pełnił syrop glukozowo-fruktozowy uzyskany z kukurydzy.

Jak się okazało, zwierzaki pojone wodą z dodatkiem tego cukru tyły na potęgę i to nawet wtedy, gdy naukowcy zmniejszyli im znacznie porcje pożywienia. Pod koniec eksperymentu myszy te miały w swych ciałach o 90 proc. tłuszczu więcej niż te pijące czystą wodę.


Jest to spowodowane tym, że fruktoza „przestawia” cały metabolizm organizmu na produkcję tłuszczu.


Z badań prowadzonych przez dr Elizabeth Parks z UT Southwestern Medical Center wynika, że jeśli rano wypijemy słodzony tym cukrem napój, nasz organizm przerobi na tkankę tłuszczową nie tylko pożywienie ze śniadania, ale i z obiadu, choć teoretycznie nie jest to konieczne! (źródło: Focus 17/07/09 - „Ukryty cukier przyczajony tłuszcz”)

 

Więcej informacji:http://www.ppr.pl/artykul-rozmowa-z-prof-dr-hab-grazyna-cichosz-154288-dzial-32.php

Kategorie wpisu: przyprawy/dodatki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW