Olej rzepakowy

2013-02-22 16:19:02, komentarzy: 0

Polska jest jednym z największych producentów rzepaku w Europie, a jego duża część wciąż idzie na export, dlaczego nie doceniamy tak bardzo bogatego w składniki odżywcze oleju?


Olej rzepakowy to tak zwana oliwa północy ponieważ to wspaniały dodatek do dań na zimno, do sałatek jak i do smażenia, jego temperatura dymienia to około 240 stopni Celsjusza.

Jest on bogatym źródłem steroli roślinnych oraz karotenów, wosków, związków polifenolowych, które mają właściwości obniżające cholesterol we krwi. Sumaryczna zawartość fitosteroli w oleju rzepakowym wynosi około 12 mg/g oleju. Ponadto w oleju rzepakowy znajdziemy tokoferole w ilości około 800 mg/kg. Wszystkie tokoferole mają zdolność wychwytywania wolnych rodników i ochrony przed utlenianiem.


Olej ten posiada bardzo dobrą proporcję kwasu omega 3 do omega 6, 2:1. Dla oliwy z oliwek relacja ta wynosi jak 9:1, a dla oleju słonecznikowego >136:1.. W związku z tym olej rzepakowy jest bogatym źródłem kwasu omega 3 czyli kwasu linolenowy. Więcej zawiera tylko olej lniany jednak jest on bardzo krótko przydatny do spożycia. Dziesięciokrotnie mniej omega 3 zawiera oliwa z oliwek, która na dobre zagościła na naszych stołach. Olej rzepakowy zawiera też najmniej z olejów  kwasów tłuszczowych nasyconych, dla porównania porównaniu oliwa około 7%, czyli dwukrotnie więcej.


Wszystkie te składniki znajdują się również w oleju rafinowanym, ale oczywiście w nieco mniejszej ilości. Polecam szukać na półkach sklepowych oleju tłoczonego na zimno i w ciemnym opakowaniu szklanym so spożywania na zimno. Zapewni to mniejsze utlenianie się wielu związków. Natomiast to smażenia wyłącznie rafinowany jest dobry.


Dla osób które chcą wprowadzać do swojego jadłospisu produkty wolne od GMO, ten olej jest idealny ponieważ jest bardzo dobrze chroniony prawnie i podlegający wielu badaniom w tym kierunku przed tym jak znajdzie się w sklepie.


Każda osoba chcąca dbać o swoje zdrowie powinna sięgać po ten właśnie olej jako dodatek do sałatek, zup czy do smażenia. To składnik sprawdzony w profilaktyce miażdżycy oraz wspomagający pracę serca, mózgu i oczu.

 

Kategorie wpisu: przyprawy/dodatki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW