Archiwum

Brokuły

2014-03-20 19:46:11

Warzywo to jest skarbnicą wielu substancji ponieważ na 100 gram zawierają: a)witaminy:  A1: 1305 j.m. B1: 0,1 mg. B2: 0,21 mg. C: 79,6 mg b) minerały: Wapń 66 mg. Fosfor: 53 mg. Żelazo: 3,6 mg. Magnez: 15 mg. Żródło: http://nutritiondata.self.com/
Ponadto znajdziemy w nich sulforany, które  posiadają właściwości przyśpieszające usuwanie z organizmu substancji toksycznych o potencjale kancerogennym. Mają one ponadto właściwości antybakteryjne oraz bakteriobójcze w przypadku Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za chorobę wrzodową żołądka.

czytaj więcej »

Kapusta

2014-03-20 19:47:01

Jest to bardzo zmarginalizowane warzywo w ostatnich latach jest wspaniałym pokarmem działającym między innymi przeciwrakowo.

Wszystkie właściwości roślin z rodziny kapustowatych (czyli kapusta głowiasta, brokuł, kalafior, brukselka i jarmuż) zawdzięczamy zawartości związków fitochemicznych (polifenoli, glukozynolany). Związki te nie dopuszczają do uszkodzenia naszych komórek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te bardzo cenne substancje są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, dlatego zaleca się spożywanie kapusty na surowo lub skrócenie gotowania do minimum

czytaj więcej »

Orzechy włoskie

2014-03-20 19:47:34


Orzechy włoskie to prawdziwa skarbnica przeciwutleniaczy.

Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne aby nasz system nerwowy w tym mózg pracował prawidłowo. Wbudowują się one w błonę komórkową, która zawiaduje pracą komórki.

czytaj więcej »

Nasiona Chia

2014-03-20 19:48:05


Nasiona chia to inaczej szałwia hiszpańska, należy do tej samej rodziny roślin, co mięta. Pik pirersze zawierają witaminy: B, C, D i E oraz minerały: wapń, magnez, potas, żelazo, cynk. Nasiona chai są wspaniałym dodatkiem dla osób poszukujących białka ponieważ zawierają go pięciokrotnie więcej niż mleko, a na dodatek jest to białko łatwoprzyswajalne.

Ci, którzy pragną oczyścić swój organizm, schudnąć również powinni dodać do sałatki czy jogurtu nasiona chai bogate w błonnik.

czytaj więcej »

Jarmuż

2014-03-20 19:48:54

Jarmuż to odmiana kapusty bogatej w beta-karoten, wit. K, C, E, witamin z grupy B, luteiny, zeaksantyny. 100 gram jarmużu zawiera 200% zalecanej dawki witaminy C.

Wapnia zawiera więcej niż mleko, ponadto to wspaniałe źródło żelaza, fosforu i magnezu.

Liście jarmużu możemy jeść na surowo, zapiekać, smazyć czy gotować. Ze zwględu na to, że jest on lekkostrawny mogą go jeść dzieci.

czytaj więcej »

Kefir

2014-03-26 15:45:24

Kefir powstaje w wyniku fermentacji mleka dlatego jest łatwiej trawiony niż mleko. Jest on najstarszym produktem powstałym z fermentacji mleka.

Reguluje procesy przemiany materii, usprawnienia procesy przyswajania białka i wapnia, wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego. Do diety dziecka możemy go wprowadzić już w 11 miesiącu. Zabija chorobotwórcze bakterie w przewodzie pokarmowym wzmagając tym rozwój bakterii potrzebnych do trawienia. Pobudza także apetyt, zawiera dużą ilość witamin z grupy B, które wspomagają układ nerwowy.

czytaj więcej »
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW