Węglowodany znajdują się w większości produktów spożywczych, z czego często nie zdajemy sobie sprawy;
Należą do nich: produkty zbożowe np.: chleb; występują również w warzywach, owocach, ryżu, makaronie, kawie i herbacie, produktach nabiałowych np.: jogurty (również naturalne pod postacią laktozy).

Oczywistym jest również, że znajdują się w słodyczac m.in w ciastach, ciastkach, lodach, cukierkach, żelkach, w wielu słodkich przekąskach.

Należy zwrócić szczególną uwagę na soki owocowe oraz napoje gazowane również te dietetyczne, ponieważ zawierają one słodziki. 
Węglowodany czyli cukry dostarczają organizmowi 4 kcal/g energii. Dla porównania jest to mniej niż ilość energi dostarczanej przez tłuszcze (9 kcal/g)

Do węglowodanów zaliczamy:

  • cukry proste,
  • cukry złożone,
  • błonnik pokarmowy.

Węglowodany wchłaniane są w jelicie cienkim (wyjątkiem jest błonnik) po rozłożeniu na cukry proste.
Cukier, który nie może zostać spożytkowany przez organizm do przebiegających procesów życiowych zostaje zmagazynowany w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach. Natomiast jego nadmiar zostaje zamieniony na tłuszcz, jako rezerwa dla organizmu.

Co najmniej połowa energii dostarczona do zdrowego organizmu według najnowszych zaleceń ekspertów powinna pochodzić z węglowodanów złożonych. Znajdują się one w produktach zbożowych pełnoziarnistych, warzywach strączkowych.

Zbyt duża ilość dostarczonych do organizmu węglowodanów prostych, a szczególnie sacharozy i fruktozy powoduje zwiększenie stężenia trójglicerydów we krwi (nie jest ono bezpośrednio skorelowane z podwyższonym ryzykiem występowania schorzeń sercowo-naczyniowych ale powoduje obniżenie stężenia cholesterolu HDL, tzw. dobrego).  Podwyższone stężenie trójglicerydów zaliczane jest do tzw. triady lipidowej-współistnienie podwyższonego stężenia trójglicerydów we krwi, niskiego stężenia frakcji cholesterolu HDL i dodatkowo obecność cząsteczek tzw. małych gęstych LDL. Występuje u osób z zespołem metabolicznym lub chorych na cukrzycę typu 2. 
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW