Pełnią one wiele kluczowych zadań w naszym organizmie.
Ważne jest aby zwracać uwagę jakiero rodzaju tłuszcze spożywany. Rozróżniamy 3 podstawowe typy tłuszczów:
nasycone, jednonienasycone, wielonienasycone.

Tłuszcze pełnią funkcję zapasową, chronią narządy wewnętrzne, biorą udział w produkcji hormonów.

W jelicie jenkim są one rozkładane na kwasy tłuszczowe i glicerynę.

  • Tłuszcze nasycone podnoszą stężenie frakcji LDL oraz cholesterolu całkowitego w surowicy krwi. Dlatego jedynie 10% dziennego zapotrzebowania na energię powinniśmy zaspakajać za pomocą tych tłuszczów. Mimo swoich wad są źródłem witam (A, D, E, K) czyli rozpuszczalnych w tłuszczach.

Tłuszcze nasycone znajdziemy  w : maśle, mięsie, mleku i jego przetworach, orzechach kokosowych czy oleju palmowym. Do wielu ciast i makaronów również dodaje się tłuszcze na co często nie zwracamy uwagi.


  •  Jendonienasycone możemy dostarczyć spożywając: oliwki, olej rzepakowy, orzechy (pistacjowe, laskowe, ziemne, migdały), awokado. Udowodniono, że wykazują one właściwości zapobiegające przed wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych.


  •  Wieloniesycone dzielimy na typu omega 3 oraz omega 6 (czytaj więcej)

 

Ponadto tłuszcze mogą występować w dwóch formach: cis oraz trans. W mięsie, mleku pochodzącym od przeżuwaczy znajdują się tłuszcze trans, ale największe ich stężenie jest w twardych margarynach oraz z gotowych wyrobach, np. ciastka. Tłuszcze trans tak samo jak nasycone wpływają niekorzystnie na stężenie cholesterolu LDL w surowicy krwi i  trójglicerydów oraz powoduje obniżenie frakcji HDL czyli tzw. dobrego cholesterolu. 

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW