Kwas omega 3 należy do grupy tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Oczywiście ilość dostarczanego kwasu omega 3 jest ważna, aby prawidłowo przebiegało wiele procesów życiowych, które odbywają się między innymi w układach: nerwowym (zwłaszcza w mózgu), immunologicznym, sercowo-naczyniowym.

Kluczowa dla organizmu jest proporcja kwasu omega 3 do omega 6, na korzyść tego pierwszego. Na przykład dieta zachodnia według oszacowań dostarcza 20 razy więcej kwasu omega 6 niż omega 3, przy czym optymalna proporcja to 1:1 (dieta śródziemnomorska).
Zaburzona proporcja pomiędzy kwasami omega 3 i 6 wpływa na zaburzenia układu sercowo–naczyniowego oraz sprzyja powstawaniu raka. 
W badaniach naukowych udowodniono, że alergie, miażdżyca, nowotwory, cukrzyca typu II, otyłość, reumatyzm, ADHD, alzheimer oraz depresja to choroby na które ma bezpośredni wpływ kwas omega-3. W wielu przypadkach można zapobiec, zmniejszyć skutki lub odwrócić proces chorobowy, przywrajacjąc dobrą proporcję kwasów omega-3 do omega-6 w organizmie.

Niezbędna jest suplementacja dobrym suplementem z kwasami omega 3 ponieważ nie jesteśmy z stanie dostarczyć wystarczającej ilości z pokarmami w dzisiejszych czasach.
Ważne jest aby szczególnie pamiętały o tym osoby, które posiadają zwiększone zapotrzebowanie na kwasy omega 3 czyli: kobiety w ciąży lub planujące potomstwo, kobiety karmiące piersią; osoby: uprawiające sport, narażone na stres, po zawale serca, posidające nadwagę, skłonności depresyjne.

Ponieważ omega 6 jest kwasem, który przyczynia się do powstawania procesów zapalnych w organizmie, a kwas omega 3 działa przeciwstawnie tzn. bierze udział w produkcji związków o właściwościach przeciwzapalnych. Procesy zapalne inicjują takie choroby jak: alergie, cukrzyca, miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze.
ciąży stresdepresję 
W takim razie, co należy jeść, aby zwiększyć ilość kwasu omega 3? 
Przede wszystkim ryby i skorupiaki.

Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w gramach na 100g produktu:
Łosoś atlantycki, hodowlany, smażony, wędzony 1.8
Sardela europejska, w oleju, po odsączeniu 1.7
Sardynki w sosie pomidorowym, całe, po odsączeni 1.4
Śledź atlantycki, marynowany 1.2
Makrela atlantycka, smażona, wędzona 1.0
Pstrąg tęczowy, hodowlany, smażony, wędzony 1.0
Miecznik (ryba miecz) smażony, wędzony 0.7
Tuńczyk biały, w sosie własnym, osuszony 0.7
Płastuga (flądra i sola), smażona, wędzona 0.4
Halibut smażony, wędzony 0.4
Łupacz smażony, wędzony 0.2
Dorsz atlantycki, smażony, wędzony 0.1
Małże błękitne, gotowane, parowane 0.7
Ostrygi, niehodowane, gotowane, suszone 0.5
Muszle gotowane, suszone, gatunek mieszany 0.3
Małże gotowane, parowane, mieszane gatunki 0.2
Krewetki parowane, mieszane gatunki 0.3

Źródło: USDA Nutrient Database for Standard Reference


Gdzie jeszcze możemy znaleźć kwas omega 3
- tofu, migdały, orzechy włoskie, jak również w niektórych olejach roślinnych, takich jak olej lniany, arachidowy i rzepakowy (tłoczonych na zimno).

Natomiast kwas omega 6 znajduje się w największe ilości w: mięsie, nabiale, oleju słonecznikowym i sojowym, ziarnach słonecznika i soi.

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW