Dziecko

4. Pierwsze nowe pokarmy w diecie dziecka
Podczas wprowadzania nowych pokarmów należy obserwować dziecko i iść za jego potrzebami. 
Na początku lepiej zacząć od pojedyńczych warzyw (wymienionych w pierwszej tabeli), potem łączymy je gotując zupę bez dodatku mięsa. Pierwsza zupa powinna być ugotowana na samych warzywach, z dodatkiem tłuszczu roślinnego, np. olej rzepakowy.
 Po około dwóch tygodniach od podania pierwszej zupy dodaj osobno ugotowane mięso.

W tabeli środkowej wymieniłam warzywa i owocowe, które wprowadzamy w drugiej kolejności. 

Gdy wprowadzimy zupy to zamieńmy poranne mleko na wartościowe  śniadanie, np. owsiankę na mleku roślinnym, jajko w koszulce. Pamiętajmy, aby od początku uczyć dobrych nawyków, tj. jemy przy stole, sztućcami.

Następnie wprowadzamy drugie danie, czyli jarzynkę z wartościowym węglowodanem i białkiem ( mięso i ryby).

Na końcu dodajemy wartościową kolację.

Pierwsze pokarmy zaczynamy wprowadzać w 7 miesiącu życia u dziecka karmionego mlekiem mamy, a w 5 miesiącu, gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym. 

Tak więc mamy około pół roku na to, aby dziecko przyzwyczaić do pięciu posiłków w ciągu dnia, tj. śniadanie, drugie śniadanie, obiad dwudaniowy, podwieczorek oraz kolacja. Niektóre dzieci potrzebują przerwy między zupą, a drugim daniem. 

Dziecko wybiera ile ma zjeść, a dorosły co ma znaleźć się na talerzu. 
Przy komponowaniu posików w ciągu dnia warto starać się aby proporcje owoców, warzyw, zbóż, białka oraz nabiału podczas każdego posiłku były podobne jak na talerzu, który zamieściłam obok.

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW