Siedzący tryb życia sprzyja nowotworom

2011-11-18 12:59:13, komentarzy: 0

Spędzając większość dnia w pozycji siedzącej przyczyniamy się do wzrostu ryzyka rozwoju nowotworu w naszym organizmie - ostrzegają kanadyjscy naukowcy, których badania ukazały sie w piśmie "Cancer Prevention Research".
Jak wskazują badania, aktywność fizyczna prowadzi do redukcji markerów stanu zapalnego, takich jak białko C-reaktywne (CRP), które bierze udział w mechanizmach odpowiedzi nieswoistej (stanowi ona pierwszą linię obrony przed patogenami). Podwyższone stężenie CRP ma związek ze zwiększonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego, a także, o czym świadczy coraz więcej dowodów, z rozwojem nowotworów.

Christine Friedenreich z Alberta Health Services-Cancer Care w Calgary podkreśla, że osoby, których praca wymaga spędzania długich godzin przed komputerem powinny zadbać o regularne przerwy (najlepiej co godzinę), by wykonać krótki spacer po korytarzu. Badacze radzą ponadto, by zamiast komunikacji ze współpracownikami za pośrednictwem poczty elektronicznej odwiedzić ich osobiście.(PAP)

 

Czytaj więcej: http://www.esculap.pl/forum_onkologiczne/aktualnosc/siedzacy_tryb_zycia_sprzyja_nowotworom/id,6a24ff505cac312fcbfcdcf3396a3358/

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Pobierz pliki

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW