Witamina C

2012-11-11 19:44:53, komentarzy: 0

Witamina C to dla większości z nas preparat zapobiegający przeziębieniom, a w przypadku gdy już zachorowaliśmy to ma nam pomóc w procesie zdrowienia.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z kilku faktów:

Powszechnie dostępna i bardzo tania w aptece Witamina C to jedynie kwas askorbinowy, wyprodukowany w sposób sztuczny w laboratorium. Jest to jedna substancja chemiczna. Różnice bardzo wyraźnie widać gdy spojrzymy na wykres chromatograficzny kwasu askorbinowego i acerolli, w której oprócz kwasu askorbinowego są jeszcze towarzyszące bioflawonidy.

                                          

        Syntetyczna Wit C                                                                     Acerola

 

  1. Badacze zajęli się obserwacją ludzi przyjmujących syntetyczną Wit. C - między innymi dr James H. Dwyer z Uniwersytetu Karoliny Południowej wykazał, że złogi w tętnicach szyjnych powstawały 2,5 razy szybciej niż u osób, które nie zażywały syntetycznych witamin. Jeszcze bardziej narażeni są palacze, bo u nich miażdżyca rozwijała się aż pięciokrotnie szybciej niż u grupy kontrolnej. Takich negatywnych zależności nie znaleziono u osób które jadły duże ilości warzyw i owoców.
  2. Witamina C jest powszechnie stosowana i uchodzi za nieszkodliwą nawet w dużych dawkach. Lekarze coraz częściej apelują o nie stosowanie na własną rękę sztucznych witamin ponieważ wywołują one wiele skutków ubocznych, a w przypadku witaminy C są to między innymi: zakwaszenie organizmu, uszkodzenia DNA, wątroby, nerek, zwiększona krzepliwość krwi, podrażnienie błony śluzowej układu pokarmowego, co może doprowadzić do zaplenia żołądka, wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Witamina C może również sprzyjać tworzeniu się kamieni w nerkach i pęcherzu.
  3. Osoby chorujące na cukrzycę szczególnie powinni być ostrożne w przyjmowaniu preparatów z kwasem askorbinowym, ponieważ zażywany w dużych ilościach hamuje wytwarzanie insuliny przez trzustkę.

 

 

Wniosek jest oczywisty:  sztuczny kwas askorbinowy jako substancja nieorganiczna i wyizolowana bez flawonidów jest niebezpieczna. Jedynie naturalna witamina C w otoczeniu bioflawonodów może działać: antyalergicznie, przewizakaźnie i przeciwwirusowo. Praktycznie nie jest możliwe przedawkowanie naturalnych Witamin dzięki temu, że są spożywane jako kompleks składników. Organizm może je bez problemu rozłożyć i wydalić zbędną ilość z organizmu.

 

Szukając naturalnych witamin na rynku powinniśmy wykazać się duża znajomością poszczególnych składników, ponieważ sama informacja na opakowaniu „preparat naturalny” oznacza, że na pewno jeden składnik jest naturalny, a co z innymi…?

W toku poszukiwań naturalnego preparatu posiadającego w swoim składzie witaminę C wraz z kompleksem bioflawonidów znalazłam tylko jedną dostępną na polskim rynku, a na Świecie dwie.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW