Szkodlwe barwniki

2014-02-11 17:59:45, komentarzy: 0
•E 122 - azotubina- barwnik, organiczny związek chemiczny, stosowany przede wszystkim w wyrobach cukierniczych i napojach. Dopuszczalne dzienne spożycie to 4 mg na kilogram masy ciała. Należy do grupy barwników azowych które są posądzane o nasilanie objawów astmy, u kobiet w ciąży mogą powodować skurcze macicy i doprowadzić do poronienia, w połączeniu z benzoesanami mogą powodować nadpobudliwość u dzieci. Barwniki z tej grupy są również posądzane o działanie rakotwórcze.
 
•E 124 – czerwień koszenilowa, tak jak azorubina należy do grupy barwników azowych. Szkodliwość jak powyżej.
 
•E 150c - karmel amoniakalny. Stosowany do barwienia pieczywa, sosów, dżemów, czekolady, polew i deserów mlecznych. Dopuszczalne dzienne spożycie to 200 mg na kilogram masy ciała. Co ważne badania toksykologiczne cały czas trwają a już teraz możemy się dowiedzieć że jest posądzany o powodowanie nadpobudliwości i negatywnie wpływa na wątrobę, żołądek a nawet na płodność.
 
•E 150d – karmel amoniakalno-siarczanowy. Syntetyczny brązowy barwnik stosowany m.in. w napojach, winach piwach, wyrobach cukierniczych np. czekoladzie, cukierkach, batonach czy herbatach rozpuszczalnych. Dzienna ilość spożycia nie powinna wynieść więcej niż 200 mg na kilogram masy ciała. Spożywany w nadmiernych ilościach może doprowadzić do problemów żołądkowych oraz nadpobudliwości.
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW