Glutaminian sodu

2012-04-20 15:13:01, komentarzy: 0

Glutaminian sodu jest on solą kwasu glutaminowego. Natomiast kwas glutaminowy to z chemicznego punktu widzenia aminokwas, należący do grupy tych które organizm sam umie wytworzyć. Naturalny glutaminian jest źródłem energii dla naszych jelit oraz pełni funkcję neurotransmitera dla komórek mózgowych. Jedząc mięso, ryby, warzywa oraz produkty zbożowe dostarczamy do organizmu glutaminian w formie związanej z białkiem oraz pomidory, ziemniaki, niektóre sery czy pijąc mleko  w formie wolnej. W kuchni dalekowschodniej dodawano do potraw wodorost - listownicę japońską (Laminaria japonica) aby wzmocnić ich smak.


Obecnie możemy go znaleźć w żywności pod nazwą E621. Jest on zarejestrowany jako nieszkodliwy dodatek wzmacniający smak w Unii Europejskiej.  Został on uznany za 5 smak i nazwany ‘umami'. Wyizolował go japoński uczony prof. Kikunae Ikeda w roku 1908 z - listownicy japońskiej. Obecnie na skalę przemysłową produkuje się go w procesie fermentacji bakteryjnej.


Istnieje wiele badań jaki wpływ ma glutaminian sodu na nasz organizm i są one sprzeczne. Ponadto najczęściej są ona realizowane na małych grupach osób.

Niemniej jednak naukowcy z Uniwersytetu Hirosaki w Japonii (Prof. Dr. Hiroshi Ohguro) w artykuje opublikowanym w gazecie New Scientist  potwierdzili w doświadczeniach na szczurach, że żywność o wysokiej zawartości glutaminianu trwale uszkadza siatkówkę i może doprowadzić do utraty wzroku.
Zakład Fizjologii na AWF w Warszawie w swoim badaniu wykazał, że glutaminian sodu przyjmowany nawet w małych ilościach ma niekorzystny wpływ na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

 « powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW