Dziecko

Chciałabym podziecić się informacjami do których docierałam chcąc dobrze przygotować się do rozszerzenia menu mojch córek.
Mając na uwadze fakt, że każde dziecko jest inne, proszę rodziców, aby obserwowali uważnie swoje pociechy i uwierzyli w swoją intuicję przy podawaniu nowych pokarmów.
Jedne dzieci będą gotowe w wieku 6 miesięcy do spróbowania każdej potrawy, a inne dojrzeją do tego za kilka miesięcy.

Najważniejszym odniesieniem powinien być schemat wprowadzania pokarmów, którym zamieściłam poniżej. Jest on nieco inny dla dzieci, które piją mleko mamy i modyfikowane.
Jednak ogólne zasady są takie same:
1. Na początek najlepsze są same warzywa, takie jak: cukinia, ziemniak, marchew, brokuł, dynia, szpinak. Można ugotować, uparować lub upiec.
2. Wprowadzamy zawsze pojedynczo, co kilka dnia.
3. Zupę gotujemy bez mięsa.
4. Dziecko wybiera ile zje, a my decydujemy co.
5. Podajemy nowe pokarmy w czasie, kiedy dziecko nie jest bardzo głodne, aby miało dobry humor do poznawania nowych rzeczy.
Teraz trochę o rozszerzaniu diety metodą BLW- Baby Lead Weaning, czyli podawanie dziecku stałych pokarmów (pomija podawanie papek) od momentu kiedy umie samodzielnie siedzieć.
W metodzie BLW ważne jest też to, aby zawsze dawać dziecku wybór co ma zjeść.
Podoba mi się ta metoda między innymi dlatego, że nie trzeba oddzielnie przygotowywać posiłków dla dziecka, tylko dzielimy się swoim talerzem.
Podoba mi się ta metoda między innymi dlatego, że nie trzeba oddzielnie przygotowywać posiłków dla dziecka, tylko dzielimy się tym, co mamy na swoim talerzu.
Ponadto od samego początku dziecko uczy się samodzielnego jedzenia.
Dziecko karmione według metody BLW ma okazję popróbować chrupania, łamania na kawałki, skrobania dziąsłami/ząbkami, żucia. Poznaje soczystość, suchość, chrupkość. Ciepło i zimno. Papkowatość, kleistość, gładkość. Jedzenie pokonuje taką drogę, jak u dorosłego – talerz, potem ręka i buzia, dzięki czemu dziecko czuje smaki.Jedyną uciążliwością jest bałagan naokoło dziecka. Ale czym szybciej dziecko zacznie samo trenować jedzenie, tym szybciej nabędzie umiejętności ładnego jedzenia.
Od samego początku kształtujemy u swoich dzieci nawyki żywieniowe oraz preferencje smakowe. Dlatego ważne jest, aby zapoznać dziecko z jak największą ilością pokarmów do 2 roku życia. Od tego wieku dziecko zaczyna tracić zainteresowanie poznawania nowych smaków i może mieć spadek zainteresowania jedzeniem. W tym czasie dziecko je często tylko te pokarmy, które polubił wcześniej.

Teraz rozpoczynam dział, w którym będę zamieszczała tematy, które wśród wielu mam powodują wiele wątpliwości.

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW